NEWARE-Polymer battery clamp- A705-P-30A
Efficient conductivity, optimized current transfer.
Meets the testing requirements of 15A to 30A current, with gold-plated conductive clips, anti-oxidation treatment, and contact resistance less than 1mΩ, ensuring efficient current transfer, reducing energy loss, and enhancing the conductivity of the clamps to assist in battery testing.
Safety insulation, ensuring operational safety.
Technical Specifications
Equipment name 30A Polymer Clamp
Current 15A ~ 30A
Rail Size Length: 2.8" (70mm)
Hole Spacing: 2.4" (60mm)
Diameter: 0.1" (3.5mm)
Electrochemical Instruments
CT-8002S-5V100mA-CV-thumb
Battery Test Equipment-NEWARE
CT-8002S-5V100mA-CV
Portable Battery Testing System
  • Voltage & Current Accuracy±0.01% F.S.
  • Recording Frequency1000Hz
  • Current Response Time≤20μs
  • CV Testing
  • Type-C Power Port
  • 6-Range Current Measurement
CE-6004-Pro-5V600A-thumb
Battery Test Equipment-NEWARE
CE-6000-Pro Cell Testing System
CE-6000-Pro Power Cell Testing System
  • Voltage & Current Accuracy: ±0.02% F.S.
  • High-Frequency Sampling: 200Hz
  • Current Conversion Time: ≤2ms
  • Current Response Time: ≤1ms
  • Minimum Pulse Width: 10ms
  • Feedback Efficiency (Max): 75%
CE-4008Q-5V30A-thumb
CE-4008Q-5V30A
CE-4000 Battery Testing System
  • Voltage & Current Accuracy±0.05% F.S.
  • Recording Frequency10Hz
  • Sampling Time100ms
  • Current Response Time≤1ms
  • Energy Efficiency>65%
  • Off-Line Test1GB
CE-4008Q-5V15A-thumb
CE-4008Q-5V15A
CE-4000 Battery Testing System
  • Recording Frequency10Hz
  • Sampling Time100ms
  • Energy Efficiency>65%
  • Off-Line Test1GB
NEWARE-Battery Tester-CT-4008Q-5V100mA-124
CT-4008Q-5V100mA-124
CT-4000 Battery Testing System
  • Recording Frequency10Hz
  • Minimum Pulse Width500ms
WGDW-100L-70C-380V-5U-thumb
NEWARE-Environmental Test Chamber
WGDW-100L-70C-380V-5U
High and Low Temperature All-in-One Testing System
  • Volume: 100L
  • Space for Test System: 5U
  • Temperature Fluctuation: ≤0.9℉ (0.5℃)
  • Temperature Deviation: ±3.6℉ (±2℃)
  • Heating Time: 68°F ~ 302°F≤60min
    (20℃ ~ 150℃≤60min)
  • Cooling Time: 68°F ~ -94°F≤75min
    (20℃ ~ -70℃≤75min)
NEWARE PC Coin Cell All-in-One Testing System
WHW-200L2-0C-220V-9U-PC
PC All-in-One Battery Testing System
  • Volume: 100L*2
  • Number of Channels: 160CH
  • Temperature Fluctuation: ≤1.8℉ (1℃)
  • Heating Time: 77°F ~ 140°F≤30min
    (25℃ ~ 60℃≤30min)
  • Cooling Time: 77°F ~ 32°F≤50min
    (25℃ ~ 0℃≤50min)
NEWARE-Battery Tester-All-in-One Testing System-WIHW-200L-160CH-B
WHW-200L-0C-220V-5V100mA-160CH
Coin Cell All-in-One Battery Testing System
  • Volume: 200L
  • Number of Channels: 160CH
  • Heating Efficiency: 77℉ ~ 140℉≤30min
    (25℃ ~ 60℃≤30min)
  • Cooling Efficiency: 77℉ ~ 32℉≤50min
    (25℃ ~ 0 ℃≤50min)